2024 _ SKRBITI I BITI / bolnička galerija LIGATURA
lzložba SKRBITI I BITI proizišla je iz suradnje dvije galerije koje fluidno djeluju u prostorima bolnica promičući suživot suvremene umjetnosti i javnog zdravstva, a u ime osnaživanja korisnika bolničkih usluga, zdravstvenih radnika, kao i ulogu same umjetnosti u društvu kojem redovito doprinosi, čega šira javnost često nije svjesna.
Galerija Ligatura na Klinici za urologiju KBC-a Sestre Milosrdnice spontano djeluje od 2018. slijedom dvojake profesije liječnika i umjetnika Mateja Kneževića. Druga bolnička Galerija Zoja Dumengjić, nazvana po arhitektici splitske bolnice na Firulama, osnovana je 2021. u suradnji Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split i KBC Split, na inicijativu kustosice 41. Splitskog salona lvane Meštrov i vizualne antropologinje Sonje Leboš.
Obje su galerije ostvarile niz relevantnih suradnji s umjetnicama i umjetnicima različitih generacija i profila kroz diskretno postavljene izložbe, koje je uglavnom vidjela slučajna, ali brojčano velika publika direktnih korisnika bolnice. lpak, samo su djelatnici posvjedočili svim ili barem većini umjetničkih intervencija i samom kontinuitetu galerijskog djelovanja u bolnici. Poželjela sam im zato pružiti kritičko stvaralačko i izlagačko iskustvo te kroz medij fotografije dati glas i vidljivost, njima koji svakodnevno rade i žive s pacijentima i njihovim bližnjima. Posebno mi je bilo važno ovim projektom produbiti razumijevanje i veze između naizgled dvije udaljene profesionalne stvarnosti.
lzloženi radovi nastali su u sklopu radionice koja je provedena online i krozsusret u Galeriji VN, a temeljena je na praksi terapeutske fotografije s elementima participativne istraživačke metode photovoice. Devet djelatnica i jedan djelatnik KBC Sestre Milosrdnice putem fotografije i narativnih crtica osvrnuli su se na ishodišta i razloge odabira svog poziva, podijeli su s nama ono sto ga uvijek čini smislenim, dotakli njegove opterećujuće aspekte, izrazili nadu u bolji poredak stvari. Na tome i predivnoj suradnji zahvaljujem medicinskim sestrama Andrei Bebić, Josipi Jeličić, Tei Latinović, Andrei Poljak, Almi Redžepagić i lvanki Santini, administratoricama Nataši Duma, Miri Evdjenić i Jadranki Stipčević Žeželj te doktoru lgoru Tomaškoviću.
Duška Boban
Praksa terapeutske fotografije, kao i njena metoda usmjerena na jacčanje zajednica photovoice, koristi fotografije za samoistraživanje te pomaže pojedincima osvijestiti i izraziti vlastite emocije, misli i doživljaje, čineći tako neverbalni medij poticajem artikulaciji osobnih iskustava riječima. Pojedinci fotografiraju kao sredstvo samopropitivanja i samoizražavanja, a kroz refleksije u grupnom, radionickom, vodenom procesu osvještavaju vlastita iskustva što je zapravo i najdragocjeniji aspekt ove metode; vidjeti i čuti kroz iskustvo u pluralu, potencijalno osvijestiti točke preklapanja, graditi empatiju i čvršće povezivanje na razini grupe ili unutar osobnog života. U oba slučaja, osnovno je čvorište fotografija, snažni simptom i okidač dijeljenog vizualnog pripovijedanja.
Potaknuta upravo vlastitom umjetničkom praksom kojom koristi fotografiju kao primarni medij, sondirajući zaboravljene ili nedovoljno zastupljene društvene teme i direktno ulazeći u pore i memoriju zajednice, Duška Boban, unazad par godina, aktivno provodi radionice temeljene na ovom, u lokalnom nam kontekstu još nedovoljno prepoznatom pristupu. Odmičući se od striktno individualnog autorstva, grade se platforme koje pružaju okvir i onima oko nas da se izraze, samoosvijeste i budu saslušane/i.
U društvu gdje se sve rijede strukturalno promišlja o uzajamnostima brige i javne skrbi, ovi nas umjetnički pristupi i zajednicke pažnje direktno podsjećaju da svaka skrb u sebi sadržava i mjeru samo-opreza. Jer, da bi se brinulo treba biti zbrinut. Samo tada skrbiti jednako je biti.
lvana Meštrov
Postav: Duška Boban i Matej Knežević
Produkcija: HULU Split, KBC Split, Galerija Ligatura, Galerija VN
Podrška: Ministarstvo kulture i medija RH / Grad Split
Sudjeluju: Andrea Bebić, Nataša Duma, Mira Evdjenić, Josipa Jeličić, Tea Latinović, Andrea Poljak, Alma Redžepagić, lvanka Santini, Jadranaka Stipčević Žeželj, lgor Tomašković